קטגוריה: פרגולות

תחזוקת פרגולות לפני בא החורף

הפרגולות שלנו מאפשרות הנאה מושלמת מהחצר או המרפסת שלנו. יש פרגולות שנבנות למטרת הצללה ויש כאלו שיש להם ייעוד להגן מפני גשמים בנוסף, ההבדל בין השניים הוא הקירוי.

adv1

אישורים לבניה קלה

אם בעבר כל עבודת בניה, לרבות עבודת בניה קלה שנעשתה מבלי לפגוע בחזית המבנה או לשנות משהו במבנה המקורי – היתה מצריכה פתיחה בהליכי קבלת היתר מסורבלים וארוכים, הרי שהיום הרשויות קיבלו החלטה להקל על האזרחים, ולאפשר להם לבצע "בניה מצומצמת" בדרך הרבה יותר פשוטה וגם הרבה יותר קלה אז אלו עבודות נכללות תחת הכותרת "בניה מצומצמת" ומה בכל זאת התהליך עכשיו? את כל התשובות תמצאו כאן.

 

היתר מהיר לבניה קלה

בעבר כל שינוי שהתבצע במבנה או בשטחו, צריך היה לקבל היתר מטעם ועדות שונות ומשונות בתחום הבניה. היום, ברשויות הבינו שלדרישה הזאת אין הצדקה, ושהיא פשוט גורמת לאנשים לבצע פעולות לא חוקיות או להמשיך לחיות בתנאים הרבה פחות טובים סתם. הבנה זו הביאה לחקיקת החוק לגבי עבודה מצומצמת – עבודת בניה קלה לצורך הוספה של חדר או שדרוג אחר של המבנה -  שביצועה אינו מצריך את התהליך הארוך והמייגע של בקשת היתר.

תקנות התכנון והבניה – היתר לעבודה מצומצמת, תשס"ג 2003

עבודה מצומצמת, על פי ההגדרה בחוק, נחשבת לכל עבודת בניה קלה בבניין קיים או ליד בניין קיים, של אחת או יותר מהעבודות הבאות:

  • סגירת מרפסת בתריסים או בפנלים – סגירה שהיא בבחינת בניה קלה ולא סגירה שמבוצעת באמצעות קירות גבס או בטון.
  • בניית פרגולה – עד לחיקוק החוק הקמת פרגולה היתה עבודה שהצריכה קבלת אישור בהליך הרגיל הארוך והמורכב, אולם החל ממועד חקיקת החוק החדש היא מחייבת את ההליך המצומצם בלבד.
  • סגירת חורף – התקנת סוכך לתקופת החורף, בדרך כלל בעסקים כמו בתי קפה ומסעדות, כבר לא מחייבת בהגשת הבקשה הרגילה לקבלת היתר בנייה אלא רק בהליך המצומצם העוסק בתוספות שמתבצעות באמצעות בנייה קלה.
  • הנגשת המבנה – עבודות בניה קלה המתבצעות לצורכי הנגשת המבנה לאנשים מוגבלים, לרבות הכשרת משטח חניה, התקנת מדרגות, התקנת מעלון וריווח מעברים לטובת אנשים בכיסאות גלגלים.

כל העבודות האלה אמנם אינם פטורות מהגשת בקשה לקבלת היתר בנייה, אולם הליך הבקשה הוא הרבה יותר פשוט והרבה יותר קצר, ובדרך כלל גם מאשרים את כל הבקשות הללו ללא בעיות מיוחדות.

חשוב לציין, כי בסמכותו של מהנדס מטעמה של הוועדה המקומית ותכנון ולבניה שלא לאשר בקשה לעבודות בניה קלה גם אם הן נכללות תחת הקטגוריה של עבודה מצומצמת, וזאת משיקולי בטיחות, בריאות וביטחון.

כיצד מגישים בקשה לביצוע עבודת מצומצמת?

הליך הגשת הבקשה הוא פשוט ביותר: כל מה שצריך לעשות הוא למלא טופס בקשת היתר לביצוע עבודה מצומצמת בשלושה עותקים (כי ככה זה תמיד בישראל), ולצרף אליו 3 העתקים של תשריט הכולל את כל הפרטים הנדרשים על ידי מהנדס הוועדה המקומית.